четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Нова демократија го критикуваше Ципрас за негативен публицитет на Грција

karagunisss

Последни вести

Грчката опозициска партија Нова демократија го критикуваше премиерот Алексис Ципрас за негативен публицитет на Грција во странство, јави МИА.

Портпаролот на опозициската партија Костас Карагунис даде изјава по заедничката прес-конференција на Ципрас и италијанскиот премиер Матео Ренци, на која шефот на грчката Влада истакна дека ќе се бори со корупцијата која во Грција е многу проширена.

– Претставувајќи ја нашата земја во странство, Ципрас ја нарече Грција корумпирана земја, исто како Јоргос Папандреу, истакна Карагунис.

– Го повикуваме Ципрас и неговата коалициска Влада, во пресрет на претстојните преговори, барем да го следат патот на сериозност и одговорност за доброто на земјата, рече портпаролот на Нова демократија.

фото: МИА

Најчитани вести