петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Нова геј парада во Подгорица на лето

Парада во Подгорица ќе биде одржана на лето.

gej

Поврзани вести

Претседателот на Управниот одбор „Квир Монтенегро“, Даниел Калезиќ вели дека започнаа подготовките за новата Парада на гордоста, која што ќе биде одржана на лето.

„Ги започнавме подготовките за Парадата на гордоста која на лето ќе биде одржана во Подгорица, а очекуваме таа манифестација да биде побројна од претходната“, рекол тој.

Според него, организациониот одбор повторно ќе биде составен само од ЛГБТ лица, кои ќе ја дефинираат темата на парадата и барањата кои што ќе им бидат упатени на надлежните институции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести