сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нова година на виенските трговци им носи 60 милиони евра заработувачка

Благодарејќи на новогодишниот дочек, трговците во малопродажба може да сметаат на дополнителни 60 милиони евра.Според актуелната анкета спроведена од комората, 85 отсто од виенчани ќе го слават дочекот на Нова година.

vienna

Поврзани вести

Претпразничниот шопинг и дочекот на Нова година на виенските трговци ќе им донесе значајна заработувачка, која според Стопанската комора се проценува на околу 60 милиони евра.

Новогодишниот дочек на виенските трговци им најавува вистински турбо промет на крајот на годината. Благодарејќи на новогодишниот дочек, трговците во малопродажба може да сметаат на дополнителни 60 милиони евра.Според актуелната анкета спроведена од комората, 85 отсто од виенчани ќе го слават дочекот на Нова година.

Најголемиот дочек на Нова година се планира во центарот на Виена. На 13 сцени ќе се менуваат оркестри со различни музички жанрови.

Она што е задолжително меѓу виенчани е познатиот „Појадок против мамурлук“ на 1 јануари на платото каде во 11 часот на големо платно се пренесува Новогодишниот концерт на Виенската филхармонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести