петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Нова грчка партија освои силна јавна поддршка

grcija strajk

Поврзани вести

Новата грчка партија „Потами“, што беше основана неодамна од познат новинар, брзо ја придобива јавната поддршка, покажуваат неколку анкети, пренесе „АФП“.

„Потами“ – (река) е основана од Ставрос Теодоракис. Според истражувањето за формацијата ќе гласаат меѓу пет и седум отсто од гласачите во Грција.

Новата формацијата е рангирана како трета политичка сила по владејачката партија „Нова демократија“ и левичарската опозициска партија „Сириза“, кои најверојатно ќе соберат околу 15,5 отсто од гласовите на претстојните избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести