Балкан

Нова грчка партија освои силна јавна поддршка

Нова грчка партија освои силна јавна поддршка

Новата грчка партија „Потами“, што беше основана неодамна од познат новинар, брзо ја придобива јавната поддршка, покажуваат неколку анкети, пренесе „АФП“.

„Потами“ – (река) е основана од Ставрос Теодоракис. Според истражувањето за формацијата ќе гласаат меѓу пет и седум отсто од гласачите во Грција.

Новата формацијата е рангирана како трета политичка сила по владејачката партија „Нова демократија“ и левичарската опозициска партија „Сириза“, кои најверојатно ќе соберат околу 15,5 отсто од гласовите на претстојните избори.