вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нова надеж за малезискиот авион: Уловени два нови сигнала

Потргата по авионот продолжува

potragata po maleziskiot avion

Поврзани вести

Во текот на потрагата по исчезнатиот малезиски авион биле уловени два нови сигнала кои што би можеле да бидат од црната кутија, што буди нова надеж дека остатоците од авионот ќе се пронајдат.

Сигналите „пинг“ се детектирани во зоната која што ја пребарува бродот на американската морнарица опремен со специјален електронски апарат.

Шефот на австралиската служба за координација на потрагата, Ангус Хјустон, рекол дека е оптимист и мисли дека авионот наскоро ќе биде пронајден, но напоменал дека е потребно да се пребара огромно подрачје во Индинскиот океан.

„Верувам дека потрагата е сконцентирана на вистинското подрачје, но потребно е визуелно да се идентификуваат остатоците пред да може да го потврдиме местото на кое се наоѓа МХ 370“, рекол Хјустон.

Црните кутии би требало да дадат одговор на прашањето за тоа што се случило со авионот кој превезувал 227 патници и 12 членови на екипажот во моментот кој исчезнал на осми март.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести