недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нова несреќа, малезиски авион со запален мотор се врати на аеродром

Авионот полетал од аеродромот „Субанг“ во близина на Куала Лумпур и требал да слета во градот Теренгану, на источниот брег на Малезија.

avion malezija

Поврзани вести

Авион на малезиската авиокомпанија „Малиндо Ер“ денеска мораше да се врати на аеродромот од каде полета, бидејќи се запали еден од моторите, објавија локалните медиуми.

Во соопштението на „Малиндо Ер“, авиопревозник основан само пред една година, се наведува дека авионот сепак безбедно слетал и во инцидент никој не е повреден.

Авионот полетал од аеродромот „Субанг“ во близина на Куала Лумпур и требал да слета во градот Теренгану, на источниот брег на Малезија.

Пред повеќе од две недели од радарите исчезна големиот боинг „Малезија ерлајнс“ со 239 патници и членови на екипаж.Малезиските официјални лица потврдија дека тој авион кој леташе за Пекинг, се срушил на југот на Индискиот океан, но напорите за пронаоѓање на било каков остаток на тој авион засега не вродија со плод.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести