петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Нова победа на Вардар, Дибиров со 12 погодоци

timurrrrrr

Последни вести

Со 12 погодоци Тимур Дибиров синоќа го предводеше Вардар до шестата победа во група Ц од ракометната Лига на шампиони. Конечниот резултат на дуелот кој се играше во СЦ „Јане Сандански“ во рамките на 9.коло од елитното натпреварување е 30:26.

Вардар предноста стекната од првото полувреме (18:13) успеа да ја зачува и во вторите 30 минути. Монпелје најмногу што направи е што се доближи до минус два, но нашите ракометари не му дозволија да направи резултатски пресврт и успешно го приведоа натпреварот кон крајот, пренесува МИА.

Покрај најдобриот играч Дибиров, на голот на домаќините се истакна И ракометарот Арпад Штербик со 10 одбрани. Словенецот Драган Гајич со шест голови беше најефикасен во гостинскиот состав.

Од овој круг во групата Ц утре играат Чеховски Медведи – Рајн Некар и Веспрем – Цеље.

Табела: Веспрем 14 бодови (8 натпревари), Вардар 13 (9), Рајн Некар 10 (8), Монпелје 8 (9), Цеље 4 (8) и чеховски Медведи 1 (8).

Следната сабота „црвено-црните“ во Германија против Рајн Некар Ловен ќе се борат за втората позиција, под услов германскиот претставник да забележи победа утре на гостувањето во Русија.

Најчитани вести