понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нова помош за Грција до 20 милијарди евра

eu i grcija

Поврзани вести

Следниот финансиски спасувачки план кој Германија и европските доверители ќе треба да го подготват за Грција, ќе биде во вредност помеѓу 10 и 20 милијарди евра. Ова го тврди списанието „Дер Шпигел“ , повикувајќи се на документ на германското Министерство за финансии.

Спасувачкиот пакет, што ќе биде трет за најзагрозената европска економија, се смета како дополнителна помош од германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, кој истакнал дека сумата ќе биде многу помала од 240-те милијарди евра, што Атина веќе ги доби од меѓународните кредитори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести