петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ФОТО:Новa поштенскa маркa само за наградната игра „Фискална во рака – награда без мака“

Нови поштенски марки за учество во наградната игра „Фискална во рака-награда без мака“

Postenski marki 3

Поврзани вести

Новите поштенски марки наменети за наградната игра „Фискална во рака-награда без мака“ со симболична цена од само осум денари од  денеска се пуштени во оптек.

Намеските поштенски марки беа промовирани од страна на вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески и генералниот директор на АД „Македонска пошта“, Рафис Алити.

Вицепремиерот Ставрески истакна дека  со поштенски марки се намалуваат трошоците на граѓаните кои сакаат да учествуваат во наградата игра и да ги испраќаат своите пликоа со 20 фискални сметки. Ставрески рече дека со изработката на поштенските марки и Македонски пошти се вклучува во наградната игра за која Владата обезбеди вредни награди.

Postenski marki 2

Ставрески  посочи дека главната награда на извлекувањето на  27 јануари е автомобил „фолксваген поло“ како и упте 150 награди и вредносни ваучери.

„Граѓаните може да ги испраќаат своите пликоа до 26 јануари на полноќ, а извлекувањето е на 27 јануари. Во игра се сите фискални сметки испратени од почетокот на наградната игра, односно од 15 ноември“, истакна Ставрески.

Во извлекувањето покрај новоиспратените, ќе учествуваат и пликоата испратени во претходното коло.

Postenski marki

Алити истакна дека за нив е голем чест што се приклучуваат во акција која е иницирана од Министерството за финансии и Владата на Република Македонија.

Вицепремиерот нагласи дека има голем интерес за учество во наградбата игра од страна на граѓаните и дека се разгледува можноста да бидат поставени кутии за собиање на пликоата и во другите градови.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести