недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Нова реформа во здравство: 24 – часовен сервис за докторски совети

центарот ќе биде ставен на услуга на пациентите кои немаат потреба од итен третман, во случаи на настинки, покачена температура, главоболки и слично.

download (2)

Поврзани вести

Проектот „Ало докторе“ е еден од најавените 79 проекти во програмата „Проверено“ на ВМРО-ДПМНЕ и според него до крајот на 2015 година треба да се формира повикувачки центар за советодавни услуги и упатства за граѓаните. Имено, центарот ќе биде ставен на услуга на пациентите кои немаат потреба од итен третман, во случаи на настинки, покачена температура, главоболки и слично.

Највениот проект предвидува вработување на најмалку 10 доктори  и медицински сестри што ќе им помагаат на пациентите со совети без да одат во здравствена установа. Сервисот ќе биде достапен 24 часа секој ден.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести