петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина во ЕУ

belgrad

Последни вести

Во Брисел денеска ќе се одржи нова рунда од преговорите меѓу Белград и Приштина под покровителство на воската претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, пренесува МИА.

На средбата ќе учествуваат српскиот премиер Александар Вучиќ и неговиот косовски колега Иса Мустафа.

– Високата претставничка Федерика Могерини ќе посредува на дијалогот меѓу Белград и Приштина на високо ниво, се наведува во соопштението од канцеларијата на шефицата на европската дипломатија.

Како што е предвидено, на состанокот ќе биде разгледан напредокот во примената на досега постигнатите договори и размена на мислења околу натамошниот тек на нормализација на односите.

Најчитани вести