вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нова рунда разговори за името во Њујорк

По последната рунда разговори Нимиц изјави дека не бил постигнат напредок , но била постигната согласност за поинтензивни разговори.

nimic-vasilakis-jolevski

Поврзани вести

Во Њујорк денеска се одржува новата рунда разговори свикани од посредникот во спорот за името амбасадорот Метју Нимиц и претставниците на Македонија и Грција, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис, пишува МИА.

Средбата се очекува да почне околу 15 часот по македонско време во седиштето на ОН по што ќе следи изјава за медиумите. Согласно воспоставениот формат на средбите, Нимиц вчера имаше одделни средби со учесниците во разговорите.

Нимиц ги интензивираше разговорите во Њујорк во пресрет на самитот на НАТО во Британија кој е предвиден за септември, и покрај одржувањето на изборите во двете земји.

Тој свика средба во Њујорк на 26 март, пред македонските претседателски и парламентарни избори,а денешната рунда доаѓа пред грчките избори за Европскиот Парламент и локалните избори кои се одржуваат на 25 мај.

По последната рунда разговори Нимиц изјави дека не бил постигнат напредок , но била постигната согласност за поинтензивни разговори.

Се очекува по грчките избори, Нимиц да ги посети двете земји.

ИЗВОР: МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести