понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Нова странска инвестиција од автомобилската индустрија

Неофицијално, се преговара инвестицијата да биде во прилепскиот регион каде нема фабрики од автомобислкиот сектор.

investicija-500

Последни вести

Министерот за привлекување странски инвестиции Бил Павлески за „Лидер“ најавува дека во септември реномирана германска компанија од автомобилската индустрија ќе објави конечна одлука за инвестирање во земјава.

„Јас настојувам таа инвестиција да биде во град кој до сега не видел таква инвестиција со цел да се искористи структурата на невработеност во тој град и да не се пренатрупаат вакви инвестиции во скопскиот регион а и да се развијат другите региони во земјава“, објаснува министерот Павлески за Лидер.

Неофицијално, се преговара инвестицијата да биде во прилепскиот регион каде нема фабрики од автомобислкиот сектор.

„Би сакале самата компанија да ја објави одлуката, она што е важно е дека станува збор за компанија добавувач на една од големите автомобилските компании а целта е да имаат образован кадар кој може да соработува со локалните универзитети и затоа сметаме дека потенцијалниот град ги исполнува овие услови, а поради структурата на невработеност таму, ваквата инвестиција е добредојдена“, додава Павлески.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести