вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Нова теорија: Исчезнатиот авион можеби е во Русија, Иран, Јапонија или Австралија?

Мистеријата продолжува, нова теорија за исчезнувањето на малезискиот авион

Malaysia Plane

Поврзани вести

Резервите од гориво на бордот на исчезнатиот малезиски авион би биле доволни за тој да стигне до Русија, Иран, Јапонија или Австралија, соопштува весникот „Вашингтон Пост“.

Изданието на нивниот сајт објави мапа на која е прикажано колкаво растојание може да помине авион со такви резерви на гориво.

Според податоците на претставници на авиокомпанијата, преостанатото гориво би било доволно за повеќе од седемчасовен лет.

Според оваа теорија, ако авионот го сменил курсот и останал во воздухот до целосното трошење на горивото, тој може да достигне до одредени региони на Русија, Ирак, Јемен, Саудиска Арабија и голем број други земји.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести