понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Новата армија на Косово ќе има 8.000 војници

kosovo-karta

Поврзани вести

Новата армија на Косово ќе има 8.000 војници, пишува приштинскиот весник „Зери“.

Според изданието во армијата ќе има околу 5.000 војници и 3.000 лица од резерва. Сите ќе бидат професионално обучени, подготвена да го гарантираат територијалниот интегритет на Косово. Се очекува за неколку недели Владата да поднесе до Парламентот предлог-закон за формирање на Вооружените сили на Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести