вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Новата Азиска банка ќе и’ конкурира на Светската банка

Мултилатералната институција ќе има главна централа во Пекинг, а ќе поддржува инвестициони проекти за изградба на патишта, аеродорми, брани, мостови и слични развојни проекти.

azija

Последни вести

Претставници на 21 држава од Азија денеска во Пекинг потпишаа спогодбата за формирање на Азиска банка за инвестиции во инфраструктурата, која во почетокот ќе располага со 50, а од идната година со 100 милијарди долари.

Мултилатералната институција ќе има главна централа во Пекинг, а ќе поддржува инвестициони проекти за изградба на патишта, аеродорми, брани, мостови и слични развојни проекти.

Меѓу оснивачите, покрај Кина, се и Сингапур, Индија, Тајланд и Малезија. Пристапувањето го одбиле Австралија и Јужна Кореја, а одлуката за тоа дали Индонезија ќе биде дел од банката треба да ја донесе новоизбраниот претседател Видодо.

Првите реакции говорат дека новата банка ќе биде голем конкурент на Светската банка и Азиската банка за развој, институции во кои побогатите азиски држави немаат влијание во одлучувањето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести