Балкан

Новата грчка Влада назначи слеп министер за здравство

Новата грчка Влада назначи слеп министер за здравство

Новиот министер за здравство во Кабинетот на Ципрас, Панајотис Куроблис е првиот грчки политичар со посебни потреби кој ќе седи во Владата.

Куроблис е поранешен член и пратеник на ПАСОК, а беше исклучен од партијата бидејќи во 2011 година тој беше единствениот „социјалист“ кој гласаше против мерките за штедење на Владата на Папандреу, за кои „за“ гласаа и пратениците од тогаш опозиционата Нова Демократија на Самарас.

blindminister

Тој е доктор на социјални науки и адвикат. На вчерашната церемонија на давање заклетва во претседателската палата,  двајца помошници му асистираа да го потпише нејзиниот текст.

2