петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Новата косовска влада ќе се состави во септември

Ramush Haradinaj

Последни вести

Лидерот на Алијасата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај најави дека новата влада ќе биде формирана во втората половина на септември. Според него, неговата партија ќе коалицира со Демократскиот сојуз на Косово и Иницијативата за Косово.

Тој ја отфрли можноста во новата влада да влезе и Демократската партија на Косово на актуелниот премиер Хашим Тачи. Харадинај изјави дека дијалогот со Србија ќе продолжи бидејќи само преку него Косово ќе може да ги постигне зацртаните цели.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести