вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Новата Влада на Вучиќ ќе биде формирана до мај

vucic-aleksandar

Поврзани вести

Новата српска Влада ќе биде формирана до први мај оваа година, изјавил лидерот на Српската напредна партија, Александар Вучиќ, цитиран од белградското радио „Б-92“. Српската напредна партија убедливо победи на предвремените парламентарни избори одржани вчера и располага со апсолутно мнозинство во Собранието.

Во српскиот Парламент ќе бидат претставени уште Социјалистичката партија на досегашниот премиер Ивица Дачиќ, Демократската партија на Драган Ѓилас, Новата демократска партија на поранешниот претседател Борис Тадиќ и три малцински листи на етнички групи кои живеат на територијата на Србија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести