понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Новата власт во Киев не е способна да реши ниту еден од проблемите на Украина

ukraina parlament protest

Поврзани вести

Новите власти во Украина не се способни да решат ниту еден сериозен проблем, настанат како резултат на политичката криза. Ваквата оценка е дадена во соопштението на украинската Партија на регионите, пренесува „ИТАР-ТАСС“.

„Ниту еден од превземените чекори не е ефикасен, не придонесува за спречување на ескалацијата на конфликтот во јужниот и источниот дел на земјата, а донесените кризни решенија доведоа до интензивирање на тензиите во општеството“, се вели во документот.

Како пример партијата ја наведува распределбата на позициите во Кабинетот на министрите, поништувањето на законот за јазиците, што предизвика гнев меѓу рускојазичното население на Украина, како и „политичките репресии и насилството по улиците на градовите“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести