среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Норвежанка – прва жена на „сини шлемови“ на ОН

Lund_Kristin_Brigadier

Последни вести

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун ја назначи Норвежанката генерал Кристин Лунд за шеф на силите на ОН за поддршка на мирот во Кипар.

Лунд (56) ќе биде првата жена командант на мировни сили на ОН.

Таа во средината на август ќе го замени кинескиот генерал Чао Лју. Кристин Лунд има 34-годишен стаж во норвешката армија и силите на ОН. Била заменик командант на норвешките копнени сили од 2007 до 2009 година. Служела во силите на ОН во Либан и во поранешна Југославија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести