недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нови 11 случаи на жолтица во Скопје

zoltica500

Последни вести

Само викендов се регистрирани 11 нови случаи на жолтица во Скопје. Тројца од нив се основци и двајца кои одат во средно училиште. Има и едно дете од 2 години но тоа не оди во градинка. Останатите заразени се на возраст до 51 годинa, пренесува Здравство24.мк.

Новозаразените не се поврзани и од едно место туку ги има во 6 скопски општини. 4 се од Шутка, по двајца во Ѓорче Петров и Аеродром и по еден случај во Гази Баба и Бутел. Од нив 4 се хоспитализирани на Инфективна Клиника каде има уште 17 пациенти со жолтица.

Со ново заразените вкупната бројка во Скопје достигна до 144. Најмногу има во Шутка, каде минатата недела епидемиолошки тим од скопскиот центар за јавно здравје разговараше со локалната самоуправа за поголема хигиена и преземање на соодветни мерки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести