среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Нови 11 жртви на студот во Полска во последните 24 часа

Бројот на жртви во последните 24 часа го зголеми тивкиот убиец, односно јаглерод моноксид, гас без мирис од неисправните печки и грејни инсталации, поради што едно лице почина.

polska

Поврзани вести

Студот кој ја зафати Полска на почетокот на јануари ги однесе првите жртви, а во последните 24 часа, 11 луѓе починаа, соопшти Центарот за безбедност при полската Влада.

Изминатата ноќ, температурата се спушти и до 20 степени под нулата, а жртвите се главно бездомници .

Бројот на жртви во последните 24 часа го зголеми тивкиот убиец, односно јаглерод моноксид, гас без мирис што излегува од неисправните печки и грејни инсталации, поради што едно лице почина.

Снегот и мразот го отежнаа сообраќајот, а на патиштата низ Полска излегоа илјада возила за одржување на патиштата, кои го расчистуваат снегот и ги посипуваат сообраќајаниците со сол.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести