Свет

Нови 11 жртви на студот во Полска во последните 24 часа

Нови 11 жртви на студот во Полска во последните 24 часа

Студот кој ја зафати Полска на почетокот на јануари ги однесе првите жртви, а во последните 24 часа, 11 луѓе починаа, соопшти Центарот за безбедност при полската Влада.

Изминатата ноќ, температурата се спушти и до 20 степени под нулата, а жртвите се главно бездомници .

Бројот на жртви во последните 24 часа го зголеми тивкиот убиец, односно јаглерод моноксид, гас без мирис што излегува од неисправните печки и грејни инсталации, поради што едно лице почина.

Снегот и мразот го отежнаа сообраќајот, а на патиштата низ Полска излегоа илјада возила за одржување на патиштата, кои го расчистуваат снегот и ги посипуваат сообраќајаниците со сол.