вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нови 12 станови за децата без родители

stanovi-zgradi

Поврзани вести

Седум станови во Струмица, четири во Гевгелија и еден во Радовиш ќе им бидат доделени за децата без родители.

Со средства од Владата, комплетно се опремуваат становите кои ќе бидат доделени на децата без родители во Струмица, Гевгелија и Радовиш, информира раководителот на подрачната единица на АД за стопанисување со станбен и деловен простор од Струмица Александар Маџаров.

„Досегашната пракса покажа дека поради слабата финансиска состојба, дел од доделените станови на деца без родители остануваа подолго време невселени. Токму затоа со помош на Владата сега вршиме комплетно опремување на становите со неопходен мебел и бела техника со цел создавање на основните услови за живот“, рече Маџаров.

Конкурсот за решавање на станбеното прашање е во тек и со него ќе бидат доделени 12 опремени станови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести