петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нови 140 милиони евра за поддршка на земјоделците во 2014-та

zemjodelstvo

Поврзани вести

Македонската Влада и во 2014-та година со силна поддршка во земјоделието. Годинава која изминува се распределија 135 милиони евра, а премиерот во новогодишното обраќање најави уште поголема сума за наредната година.

„Ако во 2013-та се распределија 135 милиони евра, веќе во 2014-та планирани се нови 140 милиони евра за натамошен напредок на македонското земјоделие. Легализацијата на објектите за земјоделска намена и подршката за креирање земјоделски задруги како и подобрувањето на квалитетот на семениот матерјал и вештачките ѓубрива се наш фокус на внимание со кој очекуваме уште повеќе приноси. Се донесе и закон со кој земјоделците можат да си го купат земјиштето кое го имаат под концесија“, истакна премиерот Груевски.

Наводнувањето е огромен предизвик на кој најави дека посветено ќе работи во 2014-та, но и во годините по неа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести