среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Нови 48 дивоградби во Кисела Вода добија тапии

Досега, легализирани се 2.586 бесправно изградени објекти, од вкупно достасани 11.874 предмети.

legg1

Поврзани вести

Уште 48 дивоградби се легализираа во општина Кисела Вода. Досега, легализирани се  2.586 бесправно изградени објекти, од вкупно  достасани 11.874 предмети.

„Со зголемувањето на бројот на екипи кои излегува на терен и кадровското и техничко доекипирање на Одделението за легализација на дивоградбите кои ги спроведе општина Кисела Вода, се создадени можности за поголема динамика на решавање на предметите, но сепак, без геодетските елаборати кои треба да ги достават граѓаните, процесот е оневозможен“, посочуваат од општина Кисела Вода.

Оттаму апелираат до сите сопственици на дивоградби да не го чекаат последниот рок, кој согласно последните законски измени е до крајот на 2015 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести