недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Нови 5 нискобуџетни летови од Скопје и еден од Охрид

wizz-air-520x295

Последни вести

Нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ е избрана од Министерството за транспорт и врски во следните три години со субвенции од македонската Влада да воспостави 5 нови дестинации од Скопскиот аеродром и една редовна линија од Охридскиот аеродром.

–  Два дена пред истекот на 2014 година „Виз ер“ е избрана  за нискобуџетен авиооператор за наредните три години. Има рок на жалба и очекувам до 15  јануари  да го склучиме договорот. Понудени се нови линии од Скопје  кон пет европски центри и директен лет од Охрид  кон Базел,  информира денеска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, презентирајќи го отчетот за сработеното во минатата година.  

Најчитани вести