вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Нови блокади против загадувањето во Железара

Појдовната точка на протестот ќе биде од главниот влез на комплексот Железарница (кај стадионот на Металург) а толпата потоа ќе се упати до раскрницата на булеварот „Александар Македонски“ кај Шумарски факултет).

zagaduvanje-zelezara

Последни вести

Крстосницата кај Шумарски факултет денеска нешто после 17 часот ќе биде блокирана во знак на протест поради загадувањето од комплексот Железарница, соопштува иницијативниот одбор. Блокадата ќе трае еден час. Притоа граѓаните мирно ќе протестираат поради загадувањето во Скопје кое има алармантни размери и го сместуваа главниот град во најзагадените градови во Европа и светот.

Појдовната точка на протестот ќе биде од главниот влез на комплексот Железарница (кај стадионот на Металург) а толпата потоа ќе се упати до раскрницата на булеварот „Александар Македонски“ кај Шумарски факултет).

Откако раскрсницата ќе биде одблокирана, граѓаните во поворка ќе се упатат кон влезот на Железарница.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести