петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Нови измами на Фејсбук

facebook1

Последни вести

Доаѓањето на новиот ајФон отвори пат на хакерите да направат нови малвери. Имено, веднаш се појавија две нови измами на Фејсбук: во една добивате на подарок iPhone 6, а во друга ве повикуват да гледате гнасно видео, јави Abc7chicago.

Значи, ако налетате на молба да лајкнете некоја страница, пополните анкета и да го споделите тоа, затоа што после тоа ќе добиете светлуцав iPhone – не наседнувајте.

Втората измама вклучува видео, кое ве повикуват да видите како мажот ја отсекува главата на својата жена, затоа што бакнала друг. Доколку „налетате“ на вакво или слично видео, не кликајте, затоа што вирусот прво ќе бара од вас да инсталирате plug-in, кој ќе ви го зарази компјутерот.

Веќе четири илјади луѓе наседнаа на овие измами. Немојте да бидете 4001 жртва.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести