петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Нови израелски удари врз Газа

izrael

Последни вести

Радикална салафитска организација објави на Твитер дека презема одговорност за трите ракети испукани кон Израел од Појасот Газа.

Израел возврати со најмалку три воздушни удари уништувајќи два тренинг кампа на исламистите од Хамас како и на еден на Исламски џихад.

Ракетните удари врз Израел се втори за една недела, пренесува МИА.

Групата која презеде одговорност за ракетите се нарекува Бригадите Омар, и наведе дека вчерашниот напад е одговор за убиство на приврзаник на Исламска држава од страна на Хамас.

Најчитани вести