среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Нови масовни протести во Тузла

tuzla_protesti

Последни вести

Нови масовни протести започнаа денеска во Тузла, на кои неколку стотици работници бараат преразгледување на спорната приватизација на нивните претпријатија, пренесе МИА.

Тие протестираат пред Кантоналниот суд и Обвинителството, извикувајќи „крадци“ и „криминалци“.

Весникот „Дневни аваз“ пишува дека во градот пристигнуваат голем број работници од други подрачја на Тузланскиот кантон. Меѓу демонстрантите се наоѓаат и универзитетски професори, како и професори и наставници од основни и средни училишта, пензионери и други.

Формирана е делегација која ќе побара од јавниот обвинител повторно да бидеат отворени предметите за, според нив, „криминалната приватизација“ на тузланските претпријатија и да се изврши ревизија.

Протестите засега се мирни, а ангажирани се голем број на полицајци, кои ги обезбедуваат зградите на Судот и Обвинителството.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести