петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Нови милијарди за Грција

evro-zname-grcija

Поврзани вести

Постои можност во Грција да се влеат уште неколку милијарди. Во германското Министерство за финансии се разгледува варијантата за нова помош за Атина, пишува весникот „Зидојче Цајнтунг“ повикувајќи се на документ од Европскиот оддел на министерството.

Пред изборите за Европскиот парламент, Германија и нејзините европски партнери треба да „испратат позитивни сигнали и да потврдат дека ќе продолжат да ја поддржуваат земјата при јасни услови“, гласи анализата, што се состои од пет страници. Се истакнува дека нереалните очекувања за ненавремено намалување на долгот на Атина би биле контрапродуктивни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести