четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Нови наоди во локалитетот Црквиште

crkvishteeeee

Последни вести

Министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска денеска ќе го посети локалитетот Црквиште, во кумановското село Клечовц.

На овој локалитет во изминатиот период се одиваа археолошки истражувања, во рамки  на кои, како што соопшти Министерството, археолозите наидоа на нови наоди кои се од особено значење за археологијата од овој дел на Македонија.

Истражувањата беа поддржани од Министерството за култура.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести