вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нови обуки за усовршување на итната медицинска служба

Сите доктори и медицински сестри од 15 септември ќе бидат задолжени да дежураат по една смена два пати месечно, а коминикацијата во Ургентните центри одсега ќе се врши преку тетра-комуникациски системи, со цел да не се губи скапоцено време при трансферот и примопредавањето на пациентите.

todorov500

Последни вести

Министерството за здравство донесе правлиник за функционирање на итната медицинска служба, кој предвидува практични обуки и дежурства за сите доктори и медицински сестри во Ургентните центри од 15 септември годинава.

За оваа цел  15 доктори од 15 градови низ Македонија ќе заминат на дополнителна едукација во Измир, Турција.

– Идејата е сите медицински лица во Ургентните центри да видат како функционираат нивните колеги од другата страна и да се стекнат со реални знаења и вештини, како и да се согледаат пропустите кои се правеле во текот на претходното работење, рече Тодоров.

Тој нагласи дека сите доктори и  медицински сестри од 15 септември ќе бидат задолжени да дежураат по една смена два пати месечно, а комуникацијата во Ургентните центри  ќе се врши преку тетра-комуникациски системи, со цел да не се губи скапоцено време при трансферот и примопредавањето на пациентите.

Дневно во Ургентните центри во Скопје се донесуваат по околу 20-тина пацинети кои се во животно загрозувачка состојба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести