петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Нови пратеници ја напуштија владејачката партија во Турција

Уште двајца турски пратеници ја напуштија владејачката Партија за правда и развој

Turkish parliament

Поврзани вести

Уште неколку пратеници ја напуштија владејачката Партија за правда и развој (ППР), објави електронското издание на весникот „Милиет“.

Откако пратениците од Измир, Ертугрул Гунај и Ердал Капкан и пратеникот од Анкара Халук Јоздалга се изведени пред дисциплинската комисија за исклучување од партијата, откако прво Капкан, а потоа и Јоздалга ја напуштија ППР.

Се очекува тоа да го стори третиот „неподобен“ пратеник Ертугрул Гунај, посочува весникот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести