сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Нови претреси во станови на осомничени исламисти во Австралија

Enduring  Freedom

Последни вести

Австралиската полиција соопшти дека извршила претрес во станбен реон на јужниот град Мелбурн денеска во рамки на акции против исламисти за кои се сомневаат дека планираат напади во државата.

Австралија која ги поддржува САД и акциите во Сирија и Ирак против Исламска држава, е под тревога за можни напади на радикални исламисти или на локални лица кои се вратиле од судирите во Блискиот исток.

Минатата недела австралиската полиција застрела 18-годишен наводен терорист откако тој повреди со нож двајца полицајци во Мелбурн.

– Оваа оперативна активност не е одговор на заканата за јавната безбедност и не е поврзана со случајот од минатата недела, соопшти австралиската полиција во коминике по повод денешните акции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести