петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Нови преводи на романите на Гоце Смилевски во светот

Романот „Разговор со Спиноза“ деновиве е објавен во Холандија, во издание на „Антос“ од Амстердам, во превод на Рул Шујт.

Korica Albanija Sestrata na Zigmund Frojd

Поврзани вести

Романите на Гоце Смилевски се објавуваат во се повеќе земји во светот. „Сестрата на Зигмунд Фројд“ деновиве се појави во Албанија, во издание на „Ботимет Морава“ од Тирана, а во превод на албански јазик на Агим Доксани. „Сестрата на Зигмунд Фројд“ е објавен и во Данска, во издание на „Росинанте“ од Копенхаген, а во превод на Камила Кристенсен. Овој роман на Гоце Смилевски неодамна доживеа втори изданија во Турција и Бразил.

Романот „Разговор со Спиноза“ деновиве е објавен во Холандија, во издание на „Антос“ од Амстердам, во превод на Рул Шујт.

За романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ Гоце Смилевски во 2010 година ја доби Наградата за литература на Европската унија, а минатата година Наградата за медитеранска култура. Делото е преведено на преку триесет јазици во светот. Романот „Разговор со Спиноза“ се преведува на дваесетина јазици во светот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести