вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нови протести во Ѓорче, улицата блокирана

Група млади луѓе во знак на револт повторно се собираат во Ѓорче Петров

ubistvo

Поврзани вести

Голема група претежно од млади луѓе попладнево се собраа на улицата Ѓорче Петров во истоимената скопска населба во знак на протест за вчерашното убиство на осуманесетгодишниот Ангел Петковски. Групата, која постојано извикува националистички пароли, ја блокираше улицата и сообраќајот во овој момент е во застој.

Тензичнa е состојбата во Ѓорче Петров од вчера попладне кога деветнаесетгодишно момче до смрт го избоде младиот Петковски во близина на Европската очна болница додека се обидувал да си го врати велосипедот што претходно неговиот убиец го украл од дворот од семејната куќа.

Убиството беше иницијална каписла за низа инциденти и нереди низ населбата. Во текот на изминатата ноќ во Ѓорче се превртуваа и палеа контејнери, превртен беше и еден автомобил, а запалени и демолирани беа повеќе деловни објекти и ресторани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести