петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Нови протестви во Хонг Конг

Кинеското Министерство за надворешни работи ги осуди протестите.

hk_protests_07011

Последни вести

Илјадници луѓе излегоа на улиците на нов протест во Хонг Конг откако властите во кинескиот специјален административен реон ги прекинаа преговорите со студентските лидери на продемократските демонстрации, пишува МИА.

Кинеското Министерство за надворешни работи ги осуди протестите.

– Кинеската централна Влада е против незаконските акции во Хонг Конг, изјави портпаролот на кинеското МНР, Хун Леј.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести