недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нови Сад најопасен град во Србија

novi sad

Поврзани вести

Нови Сад со години важеше за „најбезбеден град“ во Србија, но оваа година, статистиката бележи дека во структурата на кривични дела најмногу порасна бројот на крадци од 4.440 во 2012-та на 6.978 во 2013-та година, и бројот на разбојници од 378 на 564 во однос на истиот период.

„Во Нови Сад оваа година се случи експлозија од насилства. Длабокото потиснување на незадоволството и безнадежност на луѓето морало негде да се исфрли“, рекла Драгана Чориќ, претседателка на Здружението на родители во Нови Сад.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести