сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нови случаи на жолтица во Штип, во Скопје стабилно

zoltica1

Поврзани вести

Четири нови случаи на жолтица во Штип. Во Скопје состојбата е стабилна. Со ова бројот на заразени од жолтица во Штип се искачи на 30.

Најкритична е состојбата во дивоизградените населби Балканска, Каваклија, Шардаван баши и поранешниот објект на Психијатриската болница, каде привремено живеат повеќе ромски семејства.

Во овие населби има и најмногу диви чешми.

Од надлежните институции информираат дека епидемиолозите работат на терен. Се препорачува одржување лична хигиена со цел да се избегне заразата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести