недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Нови судири кај Краматорск и Славјанск, загинати 11 украински војници

slavjansk

Поврзани вести

Вршителот на должноста претседател на Украина, Александар Турчинов рекол дека за време на минатата ноќ се обновени судирите меѓу украинската војска и проруските сепаратисти во Краматорск и Славјанск.

Кај Краматорск е уништена база на терористи. Украинските војници во Славјанск ја заземале зоната од пет километри околу телевизиската кула, од каде се емитуваат украински ТВ канали за Краматорск, Славјанск и другите реони на Доњецката област.

Тој повторил дека власта нема да „преговара со терористи“.

Министерството за одбрана на Украина соопштило дека за време на судирите кај Краматорск во средата се заробени тројца востаници, а ранети и загинати војници нема.

Народниот градоначалник на Славјанск, Вјачеслав Пономарјов, меѓутоа тврди дека во судирите кај Краматорск и Славјанск загинале 11 украински војници и дека уште неколку се ранети.

Не навел дали имало жртви меѓу востаниците.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести