недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нови воздушни напади врз џихадистите во Кобане

Шест од нападите биле извршени врз припадници на Исламска држава, јужно од Кобане, а други три северно од градот.

kobane

Последни вести

САД минатата ноќ извршија девет воздушни напади врз позиции на борците од групацијата Исламска држава во околината на сирискиот град Кобане, соопшти американската централна команда, објави МИА.

Шест од нападите биле извршени врз припадници на Исламска држава, јужно од Кобане, а други три северно од градот.

Во нападите се разурнати неколку згради, кои ги користела групацијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести