сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нови вработувања во велешкиот театар

agency500

Последни вести

Велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ кој изминатата недела ја имаше првата премиера во новата театарска зграда, неделава има нови вработувања, најголеми во последниве 30 години, пренесува МИА.

Како што информира за медиумите Васил Зафирчев уметнички директор на театарот, дел од уметничкиот колектив на Театарот „ Ј .Х.К. Џинот“ Велес ќе бидат режисерите Софија Ристевска и Деан Дамјановски, драматурзите Сашо Димоски и Катерина Момева и актерката Драгана Босниќ.

-На сите нововработени им го честитаме вработувањето и им посакуваме убава и плодна творечка работа во нашиот Театар, потенцира Зафирчев.

Тој додаде дека новите вработувања се одобрени од страна на Министерството за култура на Република Македонија, а се најголеми во велешкиот театар во последните 30 години.

Најчитани вести