недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 44

Новинар од Би-Би-Си уапсен во Северна Кореја

epa03514203 A rain soaked BBC umbrella outside the BBC headquarters in London, Britain, 19 December 2012.  The BBC Trust announced findings of the Pollard Review into the corporation's handling of sexual abuse allegations against former employee Jimmy Savile, 19 December.  EPA/ANDY RAIN

epa03514203 A rain soaked BBC umbrella outside the BBC headquarters in London, Britain, 19 December 2012. The BBC Trust announced findings of the Pollard Review into the corporation's handling of sexual abuse allegations against former employee Jimmy Savile, 19 December. EPA/ANDY RAIN

Последни вести

Дописникот на Би-Би-Си, Руперт Вингфилд е приведен во Северна Кореја и протеран од земјата поради неговото известување.

Тој, заедно со продуцентката и камерманот е приведен во петокот кога сите тројца заминале на аеродром со намера да ја напуштат Северна Кореја.

Вингфилд бил испитуван осум часа, а севернокорејските претставници го натерале на крајот од испитувањето да потпише изјава, наведува Би-Би-Си.

Тројцата биле однесени на аердором со придружба.

Раководството на Северна Кореја не било задоволно со извештаите во кои се нагласени аспектите на животот во престолнината на земјата.

Најчитани вести