четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 0

Новинар убиен од снајперски оган во Либија

Холандски новинар е убиен во Либија, додека известувал за офанзивата на владините сили против џихадистите од групата Исламска држава (ИД) во градот Сирт, кој важи за главно упориште на екстремистите во земјата. 

Поврзани вести

Доктор Акрам Гливан, портпаролот на болницита во Мисрата, каде се лекуваат провладините борци, изјави дека новинарот бил „погоден во гради од снајперист на ИД“.

Новинарот е убиен вчера додека известувал од Сирт, кој се наоѓа на 450 километри источно од главниот град Триполи.

Најчитани вести