сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Новиот буџет за 2014 година ќе донесе поголема социјална сигурност и економски развој

stavreski

Поврзани вести

Министерот за финасии Зоран Ставрески на денешната 80-та седница на Собранието на Република Македонија, истакна дека зголемувања за 50 отсто на посебениот додаток за самохрани родители на деца со пречки во развојот, правото на паричен надомест на нега, како и новите социјални права кои предвидуваат паричен додаток од по 4.000 денари на вкупно 870 потполно глуви ливца, се предвидени во буџетот на Република Македонија за 2014 година.

Од предвидениот буџет за наредната година, Ставревски додаде дека ќе бидат одвоени и средства за поддршка на функцинирањето на народни кујни.

„Сите овие факти покажуваат дека Владата посветува целосно внимание на задржување на социјалнта стабилност и поддршка на ранливите категори на граѓани“, изјави Ставрески.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести