петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Новиот „Ербас A350-1000“ ќе го има својот прв пробен лет

Од аеродромот во Тулуз изутринава полета првиот модел на новиот двомоторен авион на „Ербас“, A350-1000.

„Ербас А350-1000“

Последни вести

Новиот „Ербас А350-1000“ е најголем цивилен авион на европски авиопроизводител, за кој компанијата се надева дека ќе претставува сериозна конкуренција на моделот  „Боинг 777“.

Авионот е изграден од јаглеродни влакна што го прави полесен. Тој е седум метри подолг од веризјата А350 и може да понесе 40 лица повеќе.

Првиот лет, на кој присуство неколку извршни директори на авиокомпании кои имаат инвестирано во авионот, предвидено е да трае три часа.

A350-1000 е дизајниран за да го разбие монополот на пазарот што го има „Боинг“, кој во моментов доминира на профитабилниот сегмент на т.н. „мини-џамбо“ летала.

Авионот што полета изутринава е еден од трите модели на A350-1000, за кои е предвидена интензивна програма на тест летови во текот на оваа зима. Официјално пуштање во комерцијална употреба на овој тип летала е предвидено за втората половина на 2017 година.

A350-1000 е долг 74 метри, односмо 130 сантиметри подолг од моделот A380, со е најдолгиот авион во палетата летала на „Ербас“. Тој во стандардната верзија ќе може да прими до 366 патници во три класи и ќе има долет од 12.700 километри.

До 30 септември годинава „Ербас“ доби 195 нарачки на А350-1000.

Најчитани вести