сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Новиот косовски Парламент ќе се конституира на 17 јули

По констиуирањето на Парламентот, претседателката Јахјага треба да даде предлог за мандатар на новата влада.

kosovo premier

Последни вести

Косовската претседателка Атифете Јахјага донесе одлука на 17 јули да се одржи конститутивната седница на новиот косовски Парламент.
Според соопштението, сите нејзини активности ќе бидат базирани на Уставот на Република Косово и законите кои се во сила. По констиуирањето на Парламентот, претседателката Јахјага треба да даде предлог за мандатар на новата влада.
На вонредните избори најмногу пратенички места, 37 освои Демократската партија на Косово на Хашим Тачи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести