среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Новиот погон на „Донија“ во Прилеп ќе отвори нови 50 работни места

Се најавуваат нови 50 вработувања во оваа кондиторска индустрија која бележи успешен стопански рејтинг во регионот.

IMG_7965

Поврзани вести

Комплетното поставување на инфраструктурните можности во индустриската зона Прилеп 1 овозможи  сопсвениците на  ДОО „Донија“ да  започнат со градежните активности за изградба на новиот производствен   погон кој ќе се простира на површина од  2.000 квадратни метри.

За оваа инвестиција за која се издвоени средства во висина од  500.000 евра  менаџерскиот тим на оваа реномирана прехранбена индустрија најавува  амбицозен раст на производствената линија  и освојување на нови пазари. Новиот простор и современата  технологија  ќе придонесат   да се остварат предизвиците, а  производствениот  процес се очекува  да отпочне до крајот на летото.
Воедно, најавени се и нови 50 вработувања со кои оваа кондиторска индустрија го потенцира  својот успешен стопански рејтинг во регионот. Прехранбената индустрија „Донија“ со својот  растеж и  успешен  подем  е  потврда за стопанско-економските текови во  нашата општина, која со развојот на индустриските зони и нивната функционалност ја оправда  визионерската и  партнерска определба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести